Ruokolanjärven suihkulähde

Ruokolanjärvi och Käätyjärvi

Ruokolanjärvi

Ruokolanjärvi erbjuder goda möjligheter till närfiske. I området har fyra bryggor byggts. Fiskbeståndet består främst av abborre och gädda. Sjön är cirka 8 hektar stor.

Sjön är som djupast (ca 4 m) i närheten av fontänen och som grundast (ca 1 m) i änden mot Käätyjärvi. Vid bryggornas ändar varierar djupet mellan två och tre meter. Det är relativt lätt att gå runt sjön längs stigar som delvis följer motionsspåret. Fontänen i sjön är inte bara trevlig att se på, den ökar också syrehalten i vattnet.

Käätyjärvi

Käätyjärvi är en ganska grund sjö intill Ruokolanjärvi. Fiskbeståndet består huvudsakligen av abborre och gädda. Sjön dämmdes upp och utvidgades till sin nuvarande storlek på 1960-talet när den användes som magasin för Ruokolanjärvis vattenintag.

På 1990-talet ville man öka möjligheterna till rekreationsbruk genom att förbättra vattenkvaliteten. Sjön muddrades och så kallade flytande öar togs bort av säkerhetsskäl. Idag är sjön cirka 20 hektar stor och djupet når på vissa ställen tre meter. Området runt sjön är ett populärt friluftsområde och en promenadled går runt sjön.

 

Dela:

facebook twitterbird

Ruokolanjärvi, Uusikaupunki